Протягом усього свого існування людство вірило і наділяло силою певні символи, знаки. Деякі з них виділилися і стали важливими для всього народу. Це гімн, прапор, герб. Їх має кожна країна.
Гімн і прапор України – творіння XIX століття, а ось герб у формі тризуба – надбання тисячоліть.
Державний Герб України — тризуб, один із чотирьох офіційних символів. Складається з Малого і Великого гербів. Наразі використовується лише Малий, який має давню історію.
Центральною геральдичною фігурою малого герба є тризуб князя Володимира. У гербі князя Володимира Великого сьогодні вгадуються стилізоване слово «воля», крім того обриси тризуба нагадують пікіруючого хижого птаха.
За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. Як знак князівського роду тризуб широко використовувався на печатках, якими скріплювали міжнародні договори. За однією з версій цей птах — сокіл, який був зображений на щиті варягів. За цю версію говорить те, що ім’я князя походить від слова «рарог», що означає «сокіл». Однак тризуб не був офіційним гербом Київської Русі в сучасному розумінні. Справжні герби прийшли до нас із західних країн і вперше зустрічаються в Галичині в XIV столітті. У період феодальної роздробленості Русі тризуб надовго зник з ужитку. Під час Першої світової війни знак у формі тризуба використовували українські січові стрільці. Тризуб став своєрідним орденом, відзнакою за хоробрість в Українській галицькій армії.
Революційні події 1917 року відродили українську державність і поставили на порядок денний питання Державного герба України.
12 лютого 1918 року, після захоплення більшовиками Києва, Центральна Рада переїхала у Житомир, а потім до Коростеня, який на кілька днів став столицею Української народної республіки. У штабному вагоні на залізничній станції Коростень Мала Рада затвердила тризуб гербом УНР.
Таким чином, Мала Рада, а згодом і Центральна Рада на пропозицію Михайла Грушевського, прийняли Володимирів тризуб за державне знамено УНР як Великий і Малий Герб у відповідному орнаментальному обрамуванні. Тоді ж (22 березня) схвалено велику й малу печатки УНР зі знаком тризуба. Він фігурував на державних кредитових білетах (банкнотах) УНР,а згодом на купюрах Української Держави.
Як герб Української Держави тризуб залишився за гетьманату (1918), а далі й за Директорії. Емблемою Українського чорноморського флоту був тризуб з хрестом угорі. 15 березня 1939 року Сейм Карпатської України теж визнав тризуб з хрестом за державний герб. Націоналістичні середовища використовують тризуб, в якому середній зуб замінений мечем, деякі українські католики і гетьманці тризуб з хрестом.
Нову сторінку української геральдики затвердила Верховна Рада України, яка своєю постановою «Про державний герб України» від 19 лютого 1992 року затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом Великого герба України. Тризуб став офіційною емблемою нашої держави. А Конституція через 4 роки в статті 20 проголосила Тризуб головним елементом великого Державного герба України.
Відзначаючи таку знакову для України подію, у березні 2006 року в Коростені біля центрального залізничного вокзалу відкрили перший в Україні пам’ятний знак на честь затвердження тризуба як основи сучасного малого герба України (Скульптор В.В. Козиренко). Щороку, 12 лютого, коростенці збираються біля цього пам’ятного місця, аби вшанувати державний символ і свою історію.
Також цього дня відбулось покладання квітів до пам’ятника тризубу, який встановлений біля ПАТ «Коростенський завод ЗБШ».