У п’яти деокупованих селах Народицької громади Коростенського району відновлюють газопостачання. Процес відновлення ускладнює те, що удар снаряду повністю зруйнував газорозподільчий пункт у селі Радча, у результаті чого понад триста будинків залишилися без газу. Про це Суспільному розповіла представниця АТ “Житомиргаз” Юлія Петришена.
Кореспонденти Суспільного поїхали до Радчі – прикордонного села, від центру якого до Білорусі – 12 кілометрів. Російські військові окупували село у перші дні повномасштабного наступу на територію України.
“Дуже важко нам було, – розповідає житель Радчі на ім’я Володимир. – Я увесь час окупації був тут. Дуже сильно бомбили. Дуже по нам стріляли. Обстріли були капітальні з самого ранку і до вечора, від вечора і до ранку знову обстріли. Ми проходили все. Тут багато було страшного”.
Місцеві жителі іноді по кілька діб не виходили зі своїх домівок. Їжі не вистачало. Готували на вулиці, хоча і боялися чергових авіаударів.
“Хто надворі варив на цеглі, а в когось і хаті може є якість плити електричні, вмонтовані на грубах. У кого запаси були – то їли, а в когось і не було. Хліба не було в багатьох. Сиділи ми, що в кого які запаси були, те і їли. Варили крадькома”, – каже Володимир.
“Тут було окуповано до п’ятого квітня, сюди потрапити було неможливо, – говорить старший майстер АТ “Житомиргаз” Віталій Юрченко. – Спільно із працівниками ДСНС 14, 15 та16 квітня ми проводили обстеження цих населених пунктів, а після цього прийняли рішення про відновлення і на сьогодні ми це відновлення проводимо”.
За місяць з часу деокупації Радчі у селі вже відновили пошкоджені електромережі, але досі немає зв’язку – лише білоруські мережі. Тепер чекають, поки повністю відновлять газопостачання.
“Був пошкоджений газопровід, Паралельно міняємо засувку на нову – ось назначили спеціальним приладом, щоб гарно відрізати, і обварюємо та вмонтовуємо її. Намагаємося швидше і якісніше виконати, щоб люди були з газопостачанням”, – розповідає журналістам слюсар Олександр Сафронов.
За словами старости Заліського старостинського округу Віктора Гаврильчука, без газу наразі лишаються п’ять сіл Народицької громади
“Давидки, Грезля і ось ці Радчанські села – зараз в них газу немає, світло вже відновили. Дуже важливо, щоб відновили газопостачання, бо уже стільки часу люди без природнього газу. Проблема газозабезпечення дуже важлива”, – каже Віктор Гаврильчук.
Повністю відновити газопостачання в оселях людей газівники планують після розмінування прибудинкових територій.