Лікар з Коростеня Руслан Михайлов виписав медичний висновок функціональної діагностики ветерану війни російською мовою. Наразі ветеран вже написав скаргу на ім’я мовного омбудсмена про те, що його право на отримання послуг українською порушили. За це лікарю загрожує адміністративна відповідальність.
Про це інформує Суспільне Житомир.
Дослівно:
“Він постійно спілкувався російською, незважаючи на те, що я звертався до нього українською. Для мене стало крапкою, коли він видав мені ось такий медичний висновок ворожою мовою. Я прозрів. Скільки разів я був по лікарнях, але такого не бачив. Я був і в Харкові, та де я тільки не був, але ніде не бачив, щоб висновки видавали російською мовою. Щоб на третьому році повномасштабної війни з Росією видавали медичні висновки ворожою мовою ось такі документи“, — розповів потерпілий захисник Михайло Мошкін.
Журналісти Суспільного Житомир приїхали в медзаклад і поспілкувалися з лікарем функціональної діагностики Русланом Михайловим, який підтвердив, що послуговується російською і керується при цьому Конституцію України.
“Це не суперечить законодавству України. Вибачте, у Конституції України три статті, в яких вказано, що можна користуватися російською мовою. Всі закони, які суперечать Конституції, це має бути вказано в Конституції. Якщо він суперечить, то він не є дійсним?“, — відповів лікар.
На питання журналістки до лікаря про те, чи він принципово не обслуговує українською, лікар сказав, що українською він спілкується, але має право говорити рідною мовою, а такою для нього є російська, бо він росіянин.
“Я народився в Україні, говорив російською до 1991 року і розмовляю нею зараз“, — сказав Руслан Михайлов.
Сергій Ковердун, директор Коростенської центральної міської лікарні, телефоном прокоментував цю ситуацію і сказав, що вся документація в поліклініці та міській лікарні ведеться українською мовою. Зі слів директора лікарні, він особисто спілкувався з Русланом Михайловим щодо ведення документації та прийому пацієнтів українською мовою.
“Так, дійсно, такий випадок вийшов у публічний простір. Я дізнався теж від військового. Неприйнятний випадок. Я особисто говорив з лікарем. І ми мали зробити кардинальніші заходи, але він талановитий, успішний і затребуваний лікар. До нього черга і великий запит пацієнтів. Тому спробували “утрясти” це питання, але провели розмову. Є постанова, згідно якої всі повинні працювати державною мовою, вести документацію. Вдома хай спілкується мовою, якою йому зручно, яку сприймає його родина. А на роботі — державною мовою. Тут справа ще в тому, що зовсім нещодавно йшли дії по кримінальній справі“, — прокоментував Сергій Ковердун.
У Єдиному державному реєстрі судових рішень Суспільне знайшло ухвалу Коростенського міськрайонного суду від 25 листопада 2024 року, в якій йдеться про те, що до суду надійшов обвинувальний акт з угодою про визнання винуватості у вчиненні кримінального правопорушення у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікації її учасників. Номер судової справи цієї ухвали співпадає із номером справи у засіданні, яке відбудеться 12 лютого у цьому ж судді і обвинуваченим там є Руслан Михайлов.
У коментарі Суспільному представниця уповноваженого із захисту державної мови Ярослава Вітко-Присяжнюк сказала, що згідно із Законом України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, комунікація із пацієнтами та ведення документації у лікарні має бути українською мовою.
“Справді, спілкуватися російською мовою, болгарською, гагаузькою, білоруською, польською, і так далі закон громадян не обмежує, адже ми всі живемо у правовій державі. І закон, і держава не мають права втручатися у приватне життя громадян, і це нормально, це є правильно. Проте це діє, коли ми говоримо про приватну сферу. Якщо до лікаря приходить пацієнт, або коли споживач йде до магазину, або, коли виборець слухає виступ депутата, або коли рядовий українець хоче ознайомитись з якоюсь інформацією про надання послуг, ця інформація, це спілкування, це обслуговування повинно здійснюватися з ним державною мовою, як єдиною мовою, яка відповідно закону, є доступною до кожного громадянина України“, — відповіла Ярослава Вітко-Присяжнюк.
За словами Ярослави, вона спілкувалася із Михайлом Мошкіним щодо цієї ситуації, і ветеран вже написав скаргу на ім’я мовного омбудсмена про те, що його право на отримання послуг українською мовою порушили. За це передбачена адміністративна відповідальність.