25 листопада у селі Базар Народицького району, що на Житомирщині, вшанували пам’ять вояків армії Української Народної Республіки, яких в 1921 році розстріляли більшовики.
Жалобні заходи, в яких взяли участь: голова Коростенської районної державної адміністрації Сергій Дмитрук, заступник Наталія Тертична, керівник апарату Катерина Лупенко, помічник народного депутата України Володимира Арешонкова – Олена Шахрай, структурні підрозділи Коростенської районної державної адміністрації та інші, почалися покладанням квітів до Меморіалу пам’яті жертв більшовицького терору. Загалом до вшанування пам’яті українських героїв, які загинули в боротьбі за свободу України долучилось близько 400 чоловік.
У Базарі відбувся мітинг, під час якого всі присутні наголошували на необхідності зберігати пам’ять про історичні події, шанувати подвиг героїв Базару, а також загиблих в АТО на сході України українських вояків. Далі були молебень, панахида, мітинг, історичний диспут за участі науковців, презентація патріотичної літератури, виставка світлин воїнів російсько-української війни 2014-2017 років, виступи кобзарів і лірників, концерт-реквієм, перепоховання останків загиблих воїнів УНР. Хвилиною мовчання учасники мітингу вшанували пам’ять полеглих героїв другого зимового походу армії УНР.
Довідка УНІАН. 17 листопада 1921 року в селі Малі Міньки поблизу села Базар у ході другого зимового походу Армії Української народної республіки відбувся бій Волинської групи армії УНР під командуванням генерал-хорунжого Юрія Тютюнника з більшовицькими окупантами – 9-ю Кримською дивізією Григорія Котовського.
У бою загинули понад 400 українських солдатів та офіцерів, 537 опинилися в полоні, з яких десятки поранених померли, а 359 полонених перевели до Базару й утримували у церкві. Із 359 полонених учасників походу жоден не погодився перейти на службу до Червоної армії, за що 23 листопада 1921 р. у Базарі їх всіх розстріляли більшовики.
На місці цих подій споруджено Меморіал пам’яті жертв більшовицького терору. Восени 1921 року відбулась остання спроба армії УНР звільнити Україну від більшовиків. ІІ Зимовий похід є частиною низки подій, пов’язаних із національно-визвольною боротьбою українського народу в 1917-1921 рр. – Української революції.
На території Народицького району розстріляно 359 полонених, у бою загинуло 250 вояків. З 1921 року їх могили знаходилися в занедбаному стані. 26 серпня 2000 року на місці поховання відкрито меморіальний комплекс учасникам ІІ Зимового походу. 11 жовтня 2002 року відбулося урочисте перепоховання останків 46 воїнів УПА, які загинули в бою 17 листопада 1921 року. Автор проекту пам’ятника – житомирський архітектор Олександр Борис. Меморіал було споруджено за кошти української діаспори у Великобританії.
Пише відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
апарату Коростенської районної державної адміністрації
на офіційному сайті Коростенської РДА