Музей “Скеля” Коростень

Военно-исторический комплекс Скеля

11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. 1 Травня, 2-А.

( 04142) 4-20-61, 4-10-48

info@skelya.net.ua

Працює з 9ч до 18ч, перерва з 13ч до 14ч. для відвідувачів відкрито з 10-00 до 17-00. Вихідний: понеділок, вівторок.

№2,№3,№10,№11 маршрутного транспорту міста. Зупинка: Парк “Древлянський”.

Розташування на карті:

Військово-історичний комплекс “Скеля”

Музей “Скеля” м. Коростень розташований у парку “Древлянський” недалеко від міської поліції, поряд з міською поліклінікою та школою №2. Знаходиться за адресою: 11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. 1 Травня, 2А (за військкоматом). Режим роботи: з 9.00 до 18.00, перерва з 13.00 до 14.00, для відвідувачів відкрито з 10.00 до 17.00. Вихідний: понеділок, вівторок. Телефони: (04142) 4-20-61, 4-47-27. Дістатися можна №2, №3, №10, №11 маршрутного транспорту міста, зупинка: “Парк Древлянський”.

Военно-исторический комплекс Скеля

Радянська історія досі сповнена нерозгаданих секретів – це добре розумієш у таких місцях, як Військово-історичний комплекс “Скеля”. Це підземний військовий об’єкт Коростеня, який був зведений у граніті і був одним із найтаємніших комплексів сталінської епохи. Масштаби і якість виконаних робіт у ньому вражають, а ось точне призначення самого об’єкта залишається загадкою. Деякі експерти називають цей підземний комплекс не інакше, як “бункер Сталіна”. Світло на цей унікальний комплекс могли пролити секретні документи, які досі зберігаються в московських архівах під грифом “Цілком секретно”. Неодноразово керівники міста зверталися до нашого північного сусіда з проханням передати секретні документи щодо “Скелі”. Проте офіційна Росія не бажає надавати їх Україні як мінімум до 2039 року (як пройде 100 років після будівництва комплексу). Можливо, бункер зберігає загадки, які Росія змушена приховувати?

Военно-исторический комплекс СкеляВоенно-исторический комплекс Скеля

Об’єкт “Скеля” вражає будь-якого відвідувача приміщення, що побував усередині: підземний тунель завдовжки 156 метрів, в якому розміщено понад 30 кімнат, пролягає на 40 метрів під землею (це два метри бетону, 18 метрів моноліту граніту і 20 метрів грунту) здатний витримати будь-який атомний вибух. За словами директора комплексу, достеменно відомо, що цей об’єкт має як мінімум три рівні-поверху. Однак доступний для відвідувачів та вивчений фахівцями зараз лише другий. Керівник будівництва цього військового комплексу, відомий генерал Дмитро Карбишев, втілив у життя чудову ідею. Для вирішення свого задуму він використовував стародавні древлянські підземелля, які були переобладнані під запасний командний пункт Коростенського укріпрайону. Це командний пункт став частиною оборонної “Лінії Сталіна”. Коростень перед початком ВВВ був прикордонним містом – 60 кілометрів від Польщі. У “Лінії Сталіна” налічувалося 14 укріпрайонів. Коростенський укріпрайон за № 5 займав оборону 182 кілометри і налічував 456 ДОТів. Це була найпотужніша оборонна лінія на західному кордоні СРСР. Роботи над об’єктом “Скеля” почалися в 1928 році, закінчилися ж в 1937-х роках. Проводилися вони в суворій секретності. Над захистом цього об’єкта добре попрацювали експерти: секретний бункер захищало п’ять рівнів металевих маскувальних сіток. Це дозволяло не боятися авіабомбів. А потужні противибухові двері могли витримати прямий постріл гармати.

Военно-исторический комплекс СкеляВоенно-исторический комплекс Скеля

Дослідникам “Скелі” вдалося дізнатися від очевидців цього будівництва, що над укріпрайоном працювали висококласні спеціалісти. Причому навіть вони не здогадувалися, що саме будують. “Нам розповідали свідки, що кожен фахівець працював лише над однією кімнатою – в інші доступ їм було заборонено. Закінчивши половину кімнати, працівник їхав на Далекий Схід – закінчувати таке ж приміщення на схожому секретному об’єкті. До речі в бункері “Скеля” немає жодної однакової кімнати. Вчені у своїх дослідженнях користуються німецькими архівними даними. Коли під час Другої світової війни Коростень захопили німці, вони зробили унікальну схему та фотографії, які збереглися і до нашого часу. Одна фотографія особливо цікавить дослідників – це зображення кімнати для вищої посадової особи: у приміщенні дорогі шкіряні меблі, на підлозі лежить дубовий паркет, на стінах картини. У той час – небачена розкіш. З кабінету є запасний вихід на вищий рівень. Для кого все це готувалося, невідомо.Однак фахівці не виключають, що для самого Сталіна – він був відомим любителем шкіряних меблів, до того ж об’єктом займалися не прості військові, а відділ ний 55-й спеціалізований полк НКВС. Однак доказ того, що комплекс будувався саме для Сталіна немає.

Военно-исторический комплекс СкеляВоенно-исторический комплекс Скеля

Коростенці згадують, що місцевим не дозволено було наближатися до місця бункера, ходити поряд у парку. «По середині річки йшов колючий дріт, на відстань ближче 100 метрів до берега підходити заборонялося – стріляли на смерть без попередження. Кажуть, що в Коростені тоді діяла комендантська година і місцевим взагалі не дозволяли виходити на вулицю після 22 години.

Военно-исторический комплекс СкеляВоенно-исторический комплекс Скеля

На особливу увагу заслуговує якість виконаних робіт у самому бункері – вона настільки висока, що всі механізми тих часів і досі залишилися в робочому стані. Всього 15 хвилин потрібно, щоб перевести цей об’єкт з “музейного” у бойовий стан. Командний пункт повністю автономний – тут є своя криниця з питною водою (за словами експертів найкращою в місті). Ця вода набиралася у спеціальні баки, зсередини оброблені сріблом. Були передбачені також система контролю рівня тиску, зовнішня та внутрішня вентиляція, санпропускник, водопровід, дизельні генератори, які забезпечували автономне енергопостачання. Людей, які мали перебувати в об’єкті (максимум дві тисячі осіб), забезпечували всім необхідним. У бункері були робочі приміщення, столові, кімнати відпочинку. У підземеллі підтримується цілорічно стабільна температура +16 за Цельсієм. Каналізація ще часів Карбишева, також передбачена в командному пункті, також для дослідників є загадкою – куди діваються стоки з неї невідомо. Усі металоконструкції в бункері виконані із сталі, яка використовувалася для виробництва танків. А система зливу змонтована так, що жодні повені та бурі цьому об’єкту не загрожують.

 Военно-исторический комплекс СкеляВоенно-исторический комплекс Скеля

На окрему увагу заслуговує кімната урядового зв’язку та зал оперативного зв’язку зі штабом Червоної Армії – тут досі працює кнопка тривоги і діє чудовий телефонний зв’язок, тут був прямий зв’язок з Москвою. Кабель прокладався на 14-16 метрів під землею – такою була інструкція. Тут є 68 номерів, і якість зв’язку досі ще просто чудова.

Военно-исторический комплекс СкеляВоенно-исторический комплекс Скеля

Роботи спеціалістам ще чекає багато. Наприклад, нещодавно під час останніх досліджень була виявлена ​​в об’єкті “Скеля” таємна кімната. Увага звернула на себе цегляна кладка. Це при тому, що всі стіни музею бетонні. Завдяки волонтерам виявлено невідомий до цього часу хід між кімнатами №12 та №9, не вказаний на жодній схемі. Один із рівнів-поверхів замурований за рішенням міської влади, – у повоєнний час, коли підземелля було розграбовано та доступно для мешканців, тут загубилися діти. Зачіпати забетоновані ходи керівництво музею досі не наважується – побоюються порушити унікальний мікроклімат об’єкту. Для подібних робіт потрібні вчені та дорога техніка. Зокрема, у разі могли б стати спелеологи – вони могли б просвітити граніт, але вартість їхніх послуг надто дорога для бюджету Коростеня. Десь ще захований запасний вихід – відомо зараз лише про два. Місцеві жителі говорять, що тунель низького рівня веде під річкою – до підземного шпиталю і тягнеться це таємне підземелля до 9 кілометрів! Про “Скелю” як про унікальний музей заговорили тільки останнім часом – коли її довели до розуму місцева влада. І тепер, окрім самого об’єкта, є що показати: у кімнатах бункера облаштовано унікальні експозиції. Наприклад, єдиний в Україні музей протигазів, де можна побачити протигаз для коня, який виготовлено ще під час Першої світової війни; протигаз для корови, дитячий протигаз. Є ще експонат, із якого можна навіть пити воду. Чимало експонатів з часів Чорнобильської катастрофи – наприклад, захисна дитяча камера, де можна врятувати дитину від радіаційного забруднення. Є також у музеї чудова колекція військових знахідок – зброя, особисті речі солдатів, снаряди (є навіть агітаційний!), макети ДОТів.

Военно-исторический комплекс Скеля

Щороку експонатів у музеї додається, збільшується і кількість військової техніки часів Великої Вітчизняної Війни, встановленої поряд з об’єктом. Якщо Вам ще не довелося побувати в Коростені, обов’язково приїжджайте в Коростень всією родиною, відвідайте унікальний військово-історичний комплекс “Скеля”. У нас Вам обов’язково сподобається!

30 Comments

  1. Сегодня ходили. 10 гривен с человека без экскурсии. С экскурсией минимум 5 человек по предварительной договоренности, стоимость 20 грн

    1. Яку саме інформацію ви не зрозуміли? Російською мовою, тому що у сайта багато читачів з бувшого Радянського Союзу, які зараз живуть по всьому світу. Якщо у вас є вільний час і ви вільно володієте українською мовою, то можете зробити переклад тексту, який ми розмістимо на сторінках сайту. Дякую за розуміння!

  2. Добрий день!
    Будемо групою на Фестивалі дерунів. Чи можливо замовити на цей день екскурсію по музею (14.09.2019)?

    З повагою Валентина

    1. Валентина, на День Деруна будет очень много туристов, прямо толпы. Приезжайте, на месте подождёте и закажете экскурсию, либо к кому то примкнёте.

    2. Были 14.09.2019 на этом “фестивале дерунов”, как они это называют. Слов нет, одни выражения, в основном непечатные. Не поедем больше никогда и другим не посоветуем.

        1. Организация! Название мероприятия абсолютно не соответствует содержанию – центральное место занимал обыкновенный базар (шмотки, цацки, другое барахло и убогие аттракционы), деруны там присутствовали весьма отдаленно. Запихнуть все эти закусочные в парк вообще верх идиотизма – народа много, места мало, сесть негде, из-за чрезмерного количества желающих они не успевали готовить, и деруны и шашлыки были полусырые, про туалеты я просто промолчу… Инфраструктура города не способна принять такое количество приезжих, но кто об этом переживал…

          1. минусы конечно есть, но есть и плюсы от фестиваля. Кто с каким настроением приехал – замечать недостатки или фокусироваться на позитив. Ну тут на вкус и цвет..

  3. Добрый день!
    Приехали в 9:30 14.09.2019.
    Была с подругой и мамой ( 65 лет).
    Разбор полёта: ?
    1) погода была замечательная,
    2) Музей ” Скала”. Очень интересный комплекс. Вежливые и гостеприимные волонтёры. На кассе нашли сдачу с крупной суммы ? ,
    3) Замечательная прогулка по дендропарку с фотосессией ( людей меньше чем деревьев было до 11 утра),
    4) необычный завтрак с дегустацией фермерских сыров (накупили и напробовались)
    5) деруны ели в палатке спілки поляків (мои вкуснее :-))
    6) экскурсия в краеведческий музей абсолютно превосходная ( экскурсовод музея и смотрители принимали как родных). Коллекция и композиция интересная. Очень заинтересовали деревянные скульптуры возле лестницы, но к сожалению, не было карточки с пояснениями авторства и т.п. Ещё думаю музею необходимо расширение. Это совершенно очевидно. Администрация города должна осознавать, что ещё одно здание это градообразующий проект. Еврейская история лишена экспозиции и полное отсутствие современного искусства, недостаточно представлена история фарфор. производства. Тут вообще есть где развернуться. Это то что сразу бросается в глаза.
    А цветущие гортензии в туалете компенсировали отсутствие освещения в кабинке. ?
    7) ближе к 16:00 заметила что мусор не собирали с урн и баков. Возможно именно это и не понравилось Михаилу. Для таких гастрофестивалей крайне необходимы санитарная чистота и эстетичность. Еда и мусор не совместимы в представлении воспитанных людей. Самосвал для мусора видела один, но согласованости и обеспечения рабочими для уборки мусора не было замечено. Надо было дать работу большему количеству людей. Организаторы проявили дремучесть и жадность.
    7) организаторам концерта большая признательность. Мама была счастлива как ребёнок. Коллективы проявили профессиональный подход, хотя, я думаю, они аматорские.
    Уезжали в 16 вечера в тянучке, но это и понятно.
    Я бы на месте организаторов использовала опыт международных гастрофестивалей.
    На центральной улице разместила бы все палатки с жаркой дерунов и рядами лавок и столов вдоль всей улицы. Так, недавно в июне этого года видела, делают в Хельсинки, в том году видела в Берлине.
    Парк и деревья не страдают ! Это очень экологично и дальновидно.
    Не такая дикая и жестокая атака на флору парка. Это действительно было неоправданно глупо в 2019 (! ) году так организовать. Ничего не надо изобретать. Просто посмотрите как делают другие, а самый лучший вариант для города нанять и заплатить организаторам специалистам. Я бы тех же немцев или поляков пригласила. Они отлично ивенты организовать могут. Кустарщина в таких проектах вредит имиджу. С кем не говорила из моих знакомых, их мнение только на раз съездить фестиваль. А в ваших интересах сделать его просто ежегодным для тех же киевлян. Традиционным.
    Рекомендую: посетить Скалу, краеведческий музей, фотографировать парк, послушать концерт.
    Деруны- слишком дымно, хаотично и антисанитарно местами.

    1. Спасибо за развёрнутую и столь позитивную характеристику фестиваля. Действительно, гастрономическую зону правильнее расположить по центральной улице. Но наверное мы не немцы и не скандинавы – нам как то ближе парк, тень деревьев, а не асфальт под палящим солнцем. Я думаю растительность парка не сильно пострадала от туристов. С мусором таки да, проблемка получилась, отмечали многие, тут явно недоработка администрации. Однако также приятно удивляло, что наши люди по тихоньку начинают доносить мусор до урн, пусть и переполненных – раньше этого было меньше и на парк к концу праздника страшно было смотреть, в этом году в основном страшно было смотреть на околомусорные места. Но всё таки прогресс сознания народа налицо. Насчёт хаотичности продажи еды, ну не знаю – скажем так в 5 метровой доступности, в целом нормально как по мне, парк небольшой, туристов и точек много, по другому скорее всего и не получилось бы. Главное что никто не испортил праздник, пьяные практически не встречались, все культурно и цивильно.

  4. С 60-х годов мечтал посмотреть бункер, и вот сбылось (в Интернете). Молодцы, украинцы, что организовали музей! Наверно и маленький бункер на этом же берегу за железной дорогой к нему относится.

  5. Языковые комплексы будешь дома жене предьявлять. А людям не рассказывай на каком языке им читать. Сказано тебе, причем вежливо сказано-что то не нравится пришли перевод-его опубликуют, и читай зачитайся. Нет-оно лезет с дурацкими примерами с китайским языком… научись уважать других, тогда и к тебе, возможно, появится хоть чуть уважения

  6. Тому що кацапомовне бидло не розуміє української, тому і пишуть кацапською. А потім приходять в твою країну кацапи з війною щоб захистити “рюськоязикових”.

  7. Були в “Скелі” 09.09.2021
    На жаль, без екскурсії(
    Виявилося, що її треба було завчасно замовляти. Можливо, тому що це був будній день… Оглянули експозицію самі, сподобалося.
    Як на мене, лише заради “Скелі” їхати до Коростеня все-таки не варто. Проте, якщо Ви вже в місті, чи проїжджаєте повз і маєте можливість – заїхати сюди варто обов”язково!

  8. Доброго дня. Напишіть, будь-ласка, яка вартість квитків, екскурсії, чи можна відвідувати невакцинованим (без сертифікату). Або вкажіть контактний мобільний номер телефону. Дякую.

    1. здається не працює, там пошкодження було після авіаудару, ну і використовувалося як бомбосховище

    1. По останній інформації пару місяців назад там ще проводили роботи з укріплення після падіння авіабомби. Станом на зараз треба йти питати, як буду знати відпишусь

  9. доброго дня! підкажіть, будь ласка, станом на зараз, музей працює? чи є взагалі доступ?

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.